Luleå
4
Djurgårdens IF
1
Lör 8/12
Spelad
Djurgårdens IF
HV71
Ons 19/12
19:00
Mora
Djurgårdens IF
Fre 21/12
19:00
Djurgårdens IF
HV71
Ons 26/12
15:15
Rögle
Djurgårdens IF
Fre 28/12
19:00
Djurgårdens IF
Växjö
Sön 30/12
15:15
Mora
Djurgårdens IF
Lör 5/1
18:00
Skellefteå
Djurgårdens IF
Tors 10/1
19:00
Djurgårdens IF
Linköping
Lör 12/1
15:15
Brynäs
Djurgårdens IF
Fre 18/1
19:00
Djurgårdens IF
Brynäs
Lör 19/1
18:00
Redhawks
Djurgårdens IF
Tis 22/1
19:00
Djurgårdens IF
Redhawks
Tors 24/1
19:00
Frölunda
Djurgårdens IF
Lör 26/1
15:15
Djurgårdens IF
Färjestad BK
Tis 29/1
19:00
Timrå
Djurgårdens IF
Tors 31/1
19:00
Luleå
Djurgårdens IF
Lör 2/2
18:00
Djurgårdens IF
Timrå
Tis 12/2
19:00
Örebro
Djurgårdens IF
Fre 15/2
19:00
Djurgårdens IF
Örebro
Lör 16/2
18:00
Djurgårdens IF
Redhawks
Ons 20/2
19:00
Radiosporten
för 1 år sedan

Rutinerad trupp till OS: ”Satsar på ett moget lag”

Här är truppen: 

Målvakter: Sara Grahn, Brynäs, Minatsu Murase, AIK, Sarah Berglind, Modo.

Backar: Emmy Alasalmi, AIK, Johanna Fällman, Luleå, Johanna Olofsson, Modo, Annie Svedin, do, Emilia Ramboldt, Linköping, Elin Lundberg, Leksand, Maja Nylén-Persson, do.

Forwards: Sara Hjalmarsson, AIK, Sabina Küller, do, Lisa Johansson, do, Pernilla Winberg, Linköping, Anna Borgqvist, Brynäs, Fanny Rask, HV71, Erica Udén Johansson, Brynäs, Rebecca Stenberg, Luleå, Erika Grahm, Modo, Hanna Olsson, Djurgården, Emma Nordin, Luleå, Olivia Carlsson, Modo, Maria Lindh, Djurgården.

Träningsmatcher:

Sydkorea den 4 februari klockan 10.00 (svensk tid) i Incheon.

Ryssland den 6 februari klockan 10.00 i Incheon.

OS-matcher:

USA, Kanada, Finland och Ryssland OAR möts i grupp A. Sverige spelar i grupp B tillsammans med Schweiz, Japan och Sydkorea.

Japan den 10 februari klockan 8.40.

Sydkorea den 12 februari klockan 15.10.

Schweiz den 14 februari klockan 06.10.

Kvartsfinal spelas den 17 februari, semifinal den 19 februari, bronsmatch den 21 februari och final den 22 februari.

Här alla som hittills fått en OS-biljett:

Längdskidor: Charlotte Kalla, Stina Nilsson, Hanna Falk, Ida Ingemarsdotter, Ebba Andersson, Marcus Hellner, Calle Halfvarsson, Teodor Petersson, Daniel Richardsson, stafettlaget damer, stafettlaget herrar, sprintstafett dam, sprintstafett herr.

Skidskytte: Stafettlaget damer, stafettlaget herrar och stafettlaget mixed.

Alpint: Frida Hansdotter (slalom), Anna Swenn-Larsson (slalom), Emelie Wikström (slalom), Estelle Alphand, Sara Hector (storslalom), André Myhrer (slalom), Mattias Hargin (slalom), Matts Olsson (storslalom) samt laget i parallellslalom.

Freeskiing: Jennie-Lee Burmansson (slopestyle), Henrik Harlaut (slopestyle), Jesper Tjäder (slopestyle), Oscar Wester (slopestyle).

Snowboard: Sven Thorgren (slopestyle).

Skicross: Sandra Näslund, Lisa Andersson, Victor Öhling Norberg, Erik Mobärg, Viktor Andersson.

Puckelpist: Walter Wallberg, Ludvig Fjällström.

Ishockey: Damlandslaget och herrlandslaget.

Curling: Anna Hasselborg, Agnes Knochenhauer, Sara McManus, Sofia Mabergs och reserven Jennie Wåhlin samt Niklas Edin, Oskar Eriksson, Rasmus Wranå, Christoffer Sundgren och reserven Henrik Leek.

Skridsko: Nils van der Poel.

Texten uppdateras... 

TT

Läs hela artiklen på Radiosporten